0 0
Read Time:2 Minute, 44 Second

Günümüzde dijital dönüşüm hız kazanırken işletmelerin maruz kaldığı siber tehditler de artış gösteriyor. İşletmeleri hedef alan yazılım istismarları, kurumların veri güvenliğini riske atıp finansal kayıplara neden olabiliyor. Sistemlerin yazılım açıkları taşıması veya bir şekilde yetkisiz taraflarca ele geçirilmesi güvenlik ihlaline, veri kaybına, iş süreçlerinin engellenmesine ve şirketin imajının ve istikrarlı gelir akışının olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Dijital dönüşümün hız kazandığı günümüzde işletmeler verdikleri hizmetleri yürütmek için sürekli genişleyen ağ ve sistemleri kullanıyor. Kullanılan ağ ve sistemler büyüdükçe, şirket ağıyla etkileşime giren cihazların ve kullanıcıların artan hacmini sürdürebilmek için daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyuluyor. Sistemlerin yazılım açıkları taşıması veya bir şekilde yetkisiz taraflarca ele geçirilmesi güvenlik ihlaline, veri kaybına, iş süreçlerinin engellenmesine ve şirketin imajının ve istikrarlı gelir akışının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis işletmeleri hedef alan en yaygın 4 yazılım saldırısını sıralıyor.

1693810242 S irketleri Hedef Alan 4 Yayg n Yaz l m Sald r s 1

E- dolandırıcılık

En yaygın türü kimlik avı e-postaları olarak karşımıza çıkıyor. Başta oturum açma bilgileri ve kredi kartı numaraları olmak üzere bilgi çalmak için kullanılıyor. Saldırı amacıyla gönderilen e-postalar genellikle güvenilir bir kuruluştan gönderilmiş gibi gizlenip kullanıcıyı e-postayı açmaya ve kötü amaçlı bir ek veya bağlantıyla etkileşime girmeye ikna ediyor. Bunu yaparken, kullanıcı farkında olmadan kötü amaçlı yazılımları indirip yükleyebiliyor. Bu durum bireysel kullanıcılar için istenmeyen satın alımlara, kimlik hırsızlığına veya ciddi veri kaybına yol açabiliyor. Yapılan saldırının büyüklüğüne göre kimlik avı, tam kapsamlı bir veri ihlaline dönüşebildiğinden bu noktada çalışanların eğitimi ve istismarı önleme çözümleri şirket ağının korunması açısından kritik bir önem arz ediyor.

Kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılımlar ile bilgisayar korsanları, hedef ağın kontrolünü ele geçirerek cihazlara ve verilere zarar vermek veya bunları engellemek için oluşturulan güvenlik sistemlerini aşmaya çalışıyor. Bu yazılımlar biçim ve amaç bakımından farklılık gösterebiliyor. Bazı kötü amaçlı yazılım örnekleri iyi bilinir ve genellikle güvenlik sistemleri için bir zorluk oluşturmazken diğer yazılımlar, ağları ele geçirmek ve tahribata yol açmak için tek bir güvenlik açığına ihtiyaç duyuyor.

Fidye yazılımı

Fidye yazılımı, fidye ödenene kadar veri erişimini kısıtlamak için cihazlara ve ağlara bulaşmak üzere tasarlanmış özel bir yazılım türüdür. Fidye yazılımları, küresel olarak işletmeleri, kamu hizmetlerini ve sağlık kuruluşlarını etkilediği için şirketlere uzun süreli masraflara sebep olabiliyor. Fidye ödemesine ek olarak, işletmeler kesinti süresi, cihaz ve ağlar, çalışan maaşları, kaybedilen iş fırsatları ve diğer ilgili kayıplarla ilgili ek maliyetler yaşayabiliyor. Bu noktada şirketler, fidye yazılımlarını uzak tutmak, minimum kesinti süresi ve iş sürekliliği sağlamak için en üst düzey siber güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyuyor.

Sıfırıncı gün güvenlik açıkları

Sıfırıncı gün istismarı en tehlikeli saldırı türlerinden biri. Bu tür saldırılar yazılım satıcısı veya hedef sistemi korumakla görevli olan anti virüs programlarının henüz bilemediği yazılım açıklarını hedef alıyor. Genellikle belirli bir uygulamadaki veya belirli dosya türlerindeki (PDF, Word, Flash, Excel, vb.) yazılım açıklarından yararlanmak için web tarayıcılarını ve e-posta eklerini kullanarak sistem savunmasını aştıktan sonra hızla tüm ağlara yayılabiliyor. Bu saldırıların birçok biçimi olduğu biliniyor. Bilgisayar korsanları hatalı sızma saldırısı gerçekleştirmek için sistemdeki bozuk algoritmalardan, hatalı web uygulamalarından, güvenlik duvarlarından, zayıf parola güvenliğinden, korumasız açık kaynak bileşenlerinden, eksik yetkilendirmelerden ve daha fazlasından yararlanabiliyor. Saldırı başarılı olursa hedef ağda yeni yazılım açıkları oluşturulabilir, hassas veriler çalınabilir veya bozulabilir, veriler fidye olarak tutulabilir, kimlik hırsızlığı girişiminde bulunulabilir ve şirket işletim sistemleri bozulabilir. Tüm hedefli saldırılar ve potansiyel tehditler arasında sıfırıncı gün istismarını önleme, şirketin günlük süreçlerini ve önemli proje dosyalarını korumak açısından kritik bir önem taşıyor.

Yazar

INZ

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir